Mg.Psych., East European Association for Existential Therapy Associated Member

Psiholoģe JOLANTA ZIEDIŅA                                               

 

Labdien!

Esmu emigrante no Latvijas, dzīvoju Apvienotajā Karalistē (UK).

Sevis meklējumi, attiecības ar sevi, ar citiem, ar pasauli kopumā tas ir tas, kā es nonācu pie intereses par psiholoģiju šķiet jau kopš bērnības. Interese pusaudža vecumā pārauga mīlestībā pret šo zinātni un jaunībā sajūtā, ka tas ir mans ceļš. Laimīgs tas cilvēks, kas sevi atrod profesijā. Tautā par to saka: “no Dieva”.

Dzimtenē strādāju ar bērniem un pusaudžiem. Vadīju grupas pensionāriem, grūtniecēm, sadarbojos ar sociāliem dienestiem, bāriņtiesām u.c. Atvēru privāto praksi psiholoģiskās palīdzības centrā Aizkrauklē, kur konsultēju arī pieaugušos. Privātpraksē nostrādāju 10 gadus.  

Vēlāk Latvija saskārās ar sociāl-ekonomisko krīzi. Cilvēki nokļuva uz bankrota robežas, kur cīnījās par darba vietām, iztikas līdzekļiem, savas mājvietas un biznesa saglabāšanu. Tas bija lielu zaudējumu un lielas nenoteiktības laiks visā, jo skāra gandrīz visas nozares un vairāk vai mazāk ikkatru ģimeni. Neziņa, kādas sekas atstās krīze kļuva par izaicinājumu svarīgu un sarežģītu (atbildīgu) lēmumu pieņemšanai. Tā mana ģimene bij spiesta pieņemt lēmumu emigrēt.

Pēc pārcelšanās, līdzīgi kā tūkstoši citi, es saskāros ar pilnīgi jaunu pasauli uzskatos, vērtībās, iespējās, ierobežojumos – jaunu kultūru. Jaunā pasaule prasīja vīrišķību savas vietas tajā meklējumos un drosmi profesijas adaptācijā, vajadzībā un pieejamībā.

Līdzīgi kā daudzi citi imigranti no Latvijas, arī es saskāros ar pretestību, neuzticēšanos un kritiku. Taču ar latviešiem piemītošo sīkstumu un uzticēšanos sev, savām spējām, zināšanām un pieredzei, atradu veidu, kā turpināt strādāt savā profesijā jaunajā dzīves valstī.

Tā onlain telpā (video režīmā) strādāju jau 9 gadus. Un ar pārliecību varu teikt, ka tuvība (kopābūšana) ar klientiem ir iespējama un pilnvērtīga saturiski, ne tikai kabinetā, bet arī onlainā. Kur līdzīgi kā, ja tas notiktu kabinetā, ir iepējams satikties ar saviem pārdzīvojumiem un dziļām jūtām. Kur tiek pieņemti lēmumi un reizēm pat ne pavisam ne vienkārši. Kur tiek pārvērtētas nostādnes, vērtības, pārliecības. Kur notiek jaunas atklāsmes par sevi un citiem, bezizejas situācijā atklājas jaunas jēgas, iekšējie resursi. Kur risinās dažādas dzīves problēmas.

2019.gadā pieņēmu lēmumu uzsākt studijas eksistenciālā virziena psihoterapijā (HEPI, Lietuva). Tas ir svarīgs notikums emigrācijā, kas paver iespēju turpināt augt kā personībai, tā profesionālim.

Sadarbība, ko piedāvāju, var būt dažāda:

-          informatīva (parasti 1 – 3 sesijas: izvērtējam klienta problēmu, gaidas, vēlmes un manu kompetenci saistībā ar to, reizēm piedāvāju citu spesiālistu),

-          konsultējoša (5 – 10 sesijās risinam problēmu),

-          terapeitiska (sadarbība notiek ilgāku laika posmu).

Onlainā (Zoom, Skype, WhatsApp) ir iespēja būt uzklausītam, pieņemtam, saprastam, sadzirdētam – tā ir iespēja būt!

 

Uz tikšanos, ar dziļu cieņu, Jolanta.